Bojová letadla (1. díl) |
Od počátku až do roku 1917
PRŮKOPNÍCI
První zmínky v dějinách o touze člověka létat jako létají ptáci, nás přivádějí na Dálný východ. Vládce Ki-Kung byl podle staré legendy přepraven v létajícím voze, kterého z místa na místo unášely mraky a síla větru. Další příklady nacházíme v kulturních odkazech Egypta, Persie, Sýrie, Asýrie a Babylonské říše. Později nám Řekové zanechali báji o Daidalovi a Ikarovi. Avšak až v roce 1483 Leonardo da Vinci výtvarně ztvárnil návrh létajícího stroje, který se stal realitou v roce 1903 v podobě letadla FLYER bratří Wrightů. Od té chvíle následoval rychlý technický pokrok a řada hrdinských činů průkopníků létání.
PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA
Na začátku konfliktu se armády domnívaly, že používání letadel v boji může sloužit pouze k pozorování a k plašení koní. Angličané a Francouzi se stali průkopníky v používání letadel jako válečné zbraně. Vyvolalo to obrovský rozmach leteckého průmyslu, podnícený požadavky jednotlivých armád, které potřebovaly získat stále modernější stroje s lepšími bojovými schopnostmi. Letadla jako Fokker E.1, Sopwith
Camel či Triplane, Gotha G.5, Nieuport 17 a Fokker D-VII obávaného Rudého barona Richthoffena se staly vrcholem tehdejšího rozvoje letectví.
Komentáře
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00