Deník 2. světové války (24. díl) - srpen 1941 |
Německá vojska na území Sovětského svazu pokračují ve svém drtivém postupu na všech frontách. Na severní frontě se dotknou okrajových částí Leningradu a uzavírají jeho obklíčení. Vojska ve střední části fronty ukončují operace v oblasti Smolenska a po těžkých bojích obsazují Jelňu a přeskupují se k postupu na Brjansk. V jižním sektoru fronty rumunská vojska v rámci Skupiny armád Jih posílená částmi 11. německé armády dokončují obklíčení Oděsy.. Vojska této armádní skupiny rovněž obsazují přístavy Dněpropetrovsk a Mikolayv (Nikolajev) a dokončují obsazení důležitých průmyslových a těžebních oblastí – krivorožské a doněcké. Současně jsou vojska Armeegruppe "Süd"posílena obrněnými jednotkami 2. obrněné skupiny generála Guderiana a připravují se na dobytí Kijeva.
Ale německým ozbrojeným silám se ne všechno daří tak, jak si Hitler a jeho nejbližší představovali. Postup na Leningrad je pomalejší, na jihu obklíčení odolává Oděsa a hlavně je část velení armády, reprezentovaná zejména velitelem pozemních vojsk generálem- polním maršálem Waltherem von Brauchitschem a jeho štábem, nespokojena s Hitlerovým zasahováním do plánování a velení, zejména s tím, že byl zastaven postup na Moskvu.
Tak trochu ve stínu událostí v Sovětském svazu zůstává poměrně důležitá operace zvaná „Rovnováha“ na straně Velké Británie a „Operace Y“ na straně SSSR, jíž bylo obsazení Iránu britskými a sovětskými vojsky, které mělo za cíl jednak zajistit sovětsko-íránskou hranici proti možné intervenci Osy směrem k ropným polím v Baku, dále otevření další zásobovací cesty pro spojenecké dodávky materiálu do Sovětského svazu a zabezpečení íránských ropných polí a rafinerií pro Spojence.
Pokračuje však samozřejmě i vzdušná válka mezi Velkou Británií a Třetí říší, Bitva o Atlantik a námořní válka ve Středozemním moři. Na Dálném východě dochází k dalšímu zostřování situace v důsledku agresivních akcí Japonského císařství proti Číně a Indočíně.
V severním Atlantiku, u pobřeží Kanady, se odehrává významná konference premiéra Churchilla a amerického prezidenta Roosevelta, na níž je přijata Atlantická charta.
Komentáře
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00