My Evropané (3. díl) - Evropa dosáhla míru |
Evropa, kontinent s přepestrou minulostí, kontinent mnoha národů, jazyků, mnoha kultur.
Evropa, kontinent, na kterém se, co lidská paměť sahá, válčilo s úmyslem podrobit si cizí národy, získat jejich bohatství.
Evropa, kontinent, na kterém bylo spácháno nepočítaně krutostí.
Avšak též kontinent, který je kolébkou naší euroatlantické civilizace, kontinent, na kterém vznikla umělecká díla nedozírné ceny, nejvýznamnější lidské vynálezy, vědecká a filozofická díla celosvětového významu…
Evropa, kontinent, na kterém žije 720 milionů lidí na ploše přes 10 milionů čtverečních kilometrů.
V historii Evropy se objevuje celá řada osobností, jejichž význam přesahuje její hranice, osobností, které posunuly kupředu dějinný vývoj, které vysoce vyčnívaly nad své současníky.
Na začátku 17. století, v roce 1618, vypuká v Evropě třicet let trvající konflikt mezi katolickými a protestantskými státy, na jehož konci je Evropa vyčerpaná, spálená a zbídačená. Třicetiletá válka je ukončena Vestfálským mírem, který potvrdí zvýšení role protestantských států v Evropě, posílí Francii na úkor Svaté říše římské národa německého a ačkoliv nikoho neuspokojí, znamená konec náboženských válek v Evropě. Představíme Vám tři výrazné osobnosti té doby:
Melchiora Khlesla, katolického duchovního, jež zastával vysoké církevní hodnosti v rakouské katolické komunitě a na vídeňské univerzitě a jež byl sice propagátorem katolicismu, ale také tolerance vůči jiným náboženstvím
Petera Hagendorfa, autora „Deníku vojáka třicetileté války“, žoldnéře bojujícího ve vojsku „Katolické ligy“, který bez příkras popisuje krutost války
Fabia Chigiho, papežského nuncia, jehož úkolem bylo chránit zájmy katolické církve a Svatého stolce při mírových jednáních v Muensteru a Osnabruecku.
Podívejte se na náš dokument a seznamte se s velikány evropských dějin a evropského obchodu a průmyslu. Vždyť poznání minulosti je jedním z klíčů ke šťastné budoucnosti.
Komentáře
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00