Starověké megastavby - Petra |
Lidské civilizace odjakživa staví velké stavby, symbolizující jejich význam a moc, které okouzlují i další generace svou krásou, vznešeností, mohutností či technickou dokonalostí.
Ačkoliv se některá lidská společenství přežijí a zaniknou, stavby, které postavila, často nadále existují jako velkolepý odkaz na minulost.
Podívejme se společně na to, jaké stavební techniky lidé na těchto velkolepých stavbách používali, z jakých materiálů stavěli a jak je získávali. Podívejme se do minulosti na osobnosti, které tyto stavby nechali stavět, na jejich pohnutky a sny. Podívejme se na to, jak byly stavby financovány a jak je vnímal okolní svět.
Petra
Petra, arabsky Al-Batra, tajemné město v poušti, v jižní části Jordánska v provincii Ma´an, kousek od izraelsko-jordánské hranice.
Kde se v tomto nehostinném kraji plném písku a pískovcových skal vzala tato jedinečná stavební a kulturní památka, svědectví architektonických a technických dovedností? Kdo Petru vystavěl a jak? Jak bylo vůbec možné toto skalní město vybudovat s nástroji, které před dvěma tisíci lety měli stavitelé k dispozici, kde brali vodu pro zásobování dělníků a poté pro zásobování obyvatel? K čemu sloužila největší stavební památka Petry Al Khazneh?
Na tyto a další otázky vám odpoví unikátní dokument o Petře, který vás seznámí se stavební technologií dnes již zaniklého beduínského kmene Nabatejců, skvělých obchodníků, s jejich geniálně vyřešeným zásobováním nejcennější surovinou tohoto kraje, vodou. Který vás seznámí s kulturou tohoto kmene, jenž v poušti dokázal vytvořit památku, řazenou do nových sedmi divů světa.
Odborníci na stavitelství, vodní hospodářství, archeologové a historici vás provedou Petrou a seznámí vás s nejnovějšími objevy, které vysvětlují tajemství, které se kolem Petry a nejskvostnější její součásti Al Khaznehu, tradovala po dlouhá desítiletí od jejího objevu v roce 1812.
Komentáře
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00