Tajemné příběhy (4. díl) |
Rasputin; Romanovci
Rasputin
Grigorij Jefimovič Rasputin, zvaný svými nepřáteli „Šílený mnich“. Špinavý, zarostlý, hrubý a nevzdělaný rolník odkudsi ze Sibiře, který v roce 1905 přichází do Petrohradu, tehdejšího hlavního města Ruské říše a dosáhne přijetí u cara Mikuláše II. Romanova a okouzlí nejen cara, ale zejména carevnu Alexandru a brzy, až na výjimky, celý carský dvůr a petrohradskou smetánku i pravoslavné duchovenstvo.
Rasputin, člověk, který měl velké charisma a disponoval schopností sugesce a možná i jistými léčitelskými schopnostmi se stává brzy nepostradatelnou součástí dvora a carské rodiny, která tehdy bojuje s nevyléčitelnou nemocí –hemofilií- následníka trůnu careviče Alexeje Nikolajeviče, která měla být před poddanými utajena.
Dávno je známo, že Rasputin nebyl ani mnich ani šílený. Byl to prostě člověk, který vládl jistými schopnostmi, které ostatní lidi uváděli v úžas. Byl to člověk, který měl rád ženy a který jich dovedl ovládat a využít pro své cíle.
V roce 1916 je Rusko vyčerpané účastí v I. světové válce. Na frontách již zemřelo více jak půldruhého milionu ruských vojáků, v zemi je hlad. Rasputin nesouhlasí s účastí Ruska ve válce a je odhodlán využít své, byť neoficiální a neinstituované, moci k ukončení účasti Ruska ve válce a k uzavření separátního míru s Německem.
30.prosince 1916 je na Rasputina spáchán atentát skupinou ruských aristokratů, kteří si nepřejí, aby Rusko opustilo své spojence. Hlavní osobou zapletenou do atentátu je kníže Felix Felixovič Jusupov, význačný příslušník nejvyšší ruské šlechty a člen carské rodiny.
Jaké však bylo skutečné pozadí atentátu? Kdo měl na atentátu zájem kromě Jusopova a jeho společníků? Kdo byl skutečným vrahem? Co ukazují záznamy a fotografie z pitvy Rasputina, které byly přes osmdesát let pečlivě ukryty v Ruském státním archívu?
Podívejte se na náš dokument a seznamte se s nově objevenými fakty. Podívejte ses námi na dosud nepublikované fotografie pitevních záznamů. Seznamte se nejnovější teorií o smrti Rasputina.
Romanovci
17. července 1918 v Jekatěrinburgu, v domě, který zkonfiskovali obchodníkovi Ipatijevovi, zavraždili bolševici carskou rodinu a jejich personál – bývalého cara Mikuláše II., jeho manželku carevnu Alexandru a pět jejich dětí: dvaadvacetiletou Olgu, dvacetiletou Taťánu, osmnáctiletou Marii, šestnáctiletou Anastázii a následníka trůnu, careviče Alexeje, jemuž bylo teprve čtrnáct let. S nimi byli zavražděni komorná Demidová, lékař Dr. Botkin, komorník cara a kuchař.
Vražda byla provedena na příkaz V. I. Lenina, Trockého a Sverdlova – nejvyšších představitelů bolševického Ruska…
Průběh vraždy, při které byly oběti brutálně mláceny, mučeny a zohaveny a jejich majetek rozkraden, je poměrně dobře zdokumentován. Zdokumentováno je i to, co se dělo s těly zavražděných – těla byla rozsekána sekyrami, polita kyselinou a benzínem a zapálena. Deset dní po vraždě Jekatěrinburg osvobodili československé legie a ruští kozáci věrní prozatímní vládě a zahájili vyšetřování vraždy za předsednictví krajského vyšetřujícího soudce v Omsku, Sokolova.
Co však chybělo, bylo nalézt ostatky carské rodiny, identifikovat je a důstojně pohřbít. A také odhalit některá neznámá fakta o tom, jak na uvěznění carské rodiny reagovali jejich příbuzní a současně spojenci – britská královská rodina.
Komentáře
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00