Deník 2. světové války (25. díl) - září 1941 |
Září 1941
Na celé východní frontě pokračují německá vojska v postupu. Armádní skupina Střed dokončila obkličovací operace u Leningradu, který je zcela odříznut od zbytku země a jedinou zásobovací cesto je lodní doprava přes Ladožské jezero. Hitler nechce Leningrad pracně dobývat a rozhoduje, že jeho obyvatelstvo bude vyhladověno. Proto větší část útočných jednotek vysílá k Armádní skupině Střed, která se připravuje na dobytí Moskvy, sovětského hlavního města. To chce Hitler získat nejpozději do vánoc. Na jihu vojska Armádní skupiny Jih dokončují obklíčení Kijeva a koncem měsíce vstupují do jeho bran. Nacházejí však jen spáleniště a trosky. Další jednotky Armádní skupiny Jih spolu s rumunskými vojsky postupují na Krymský poloostrov a dokončují obklíčení Oděsy. Ztráty jsou strašlivé. Sovětský svaz přišel při operacích kolem Umaně a Kijeva o více jak milion a půl vojáků, zatímco Německo přiznává ztrátu jednoho sta tisíc mužů.
Na pomoc těžce zkoušenému Sovětskému svazu odplouvá druhý konvoj z Velké Británie. Po prvním, pojmenovaném Derviš, přichází na řadu označení PQ, které se bude používat po celou válku pro všechny konvoje plující z Británie do SSSR. Ty opačné budou označovány QP. Británie, která ještě před třemi měsíci bojovala proti Hitlerovi a Mussolinimu sama, se snaží doplnit výzbroj své armády, letectva a námořnictva tak, aby byla schopna nejen se bránit, ale i útočit. Přitom velkou část z cenných amerických dodávek i z dodávek svých zbrojních závodů musí přesměrovat k novému spojenci, Sovětskému svazu. A ponorková válka v Atlantiku a nyní již i ve Středozemním moři, dále zesiluje.
Ve Spojených státech se vedou bouřlivé diskuze o Zákoně o neutralitě a příznivci jeho zrušení, nebo alespoň velmi výrazného omezení, nabývají na síle. Mezitím námořnictvo Spojených států přebírá ochranu spojeneckých plavidel ve vodách blízkých americkému a kanadskému východnímu pobřeží a v západním Atlantiku, včetně Dánského průlivu.
Vztahy mezi Japonskem a Spojenými státy, včetně jeho spojenců se dále komplikují, protože Japonsko odmítá ukončit válku s Čínou a žádostivě se pohlíží po nové kořisti.
Komentáře
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00