Deník 2. světové války (7. díl) - březen 1940 |
Březen 1940
Třetí měsíc druhého roku války. Hitler a jeho operační štáby konají poslední přípravy na dvě velké operace. Hlavní je v tomto roce útok na Francii a obsazení Belgie, Nizozemí a Lucemburska. Současně však německé Vrchní velitelství branné moci a Hitler osobně, chtějí obsadit Dánsko a Norsko a tím si zajistit zdroj a dopravu, pro Německou říši nezbytné železné rudy ze Švédských nalezišť.
Velká Británie, a po výměně ministerského předsedy Daladiera za mnohem realističtějšího Paula Reynauda i Francie, chtějí obsadit norské pobřeží, aby tyto dodávky přerušili a zajistili si severní Atlantik a dokonce uvažují i o útoku na švédské jižní přístavy, ze kterých byly vypravovány lodi s rudou do Německa. Současně spojenecké štáby i britští a francouzští politici stále ještě uvažují, že přes Norsko a Švédsko pošlou posily bojujícímu Finsku, ač oba státy průchod spojeneckých jednotek přes své území do Finska několikrát zamítly.
Finsko, které již nemá rezervy výzbroje, ani další vojáky a jehož armáda je zdeptána sovětskou přesilou, přistupuje na sovětské podmínky příměří, aby si zachovalo nezávislost. Ztrácí východní část svého území, zejména Karélii a musí sovětskému svazu na třicet let pronajmout některé své přístavy a základny, zejména přístav Hanko.
Na moři pokračuje námořní válka, obě strany se snaží druhou vyhladovět a zbavit dodávek surovin a materiálů. Na francouzsko-německé hranici probíhají drobné šarvátky a přestřelky, včetně leteckých soubojů.
Komentáře
info@hudba-video.cz
Po-Pá: 9.00-17.00